NLP - co to jest?

NLP to w skrócie to studium ludzkiej doskonałości. Koncentruje się na szczytowych osiągnięciach ludzkich, na znajdowaniu i dostarczaniu rozwiązań, mniej na przyczynach problemów.

NLP to zestaw narzędzi i struktur wraz z metodologią, których może się nauczyć i stosować każdy z nas. Świetnie nadaje się do stosowania w obszarach dużej złożoności, wieloznaczności i bałaganu - innymi słowy ludzkich zachowań, relacji i pracy.

NLP jest dyscypliną, która pokazuje, jak ludzie się uczą, rozwijają i zmieniają. Jest bliżej sztuki niż nauki. Korzystając z narzędzi i stosując podejście NLP możesz zwiększyć swoją wydajność i osiągane rezultaty efektywnie i w zaskakująco krótkim czasie.

NLP to również odkrywanie. Tego, że świat oferuje o wiele więcej możliwości, niż do tej pory myślałeś.

NLP jest o inteligencji poznawczej i emocjonalnej, o zmianie sposobu widzenia i podejścia zarówno do wewnętrznych, jak i zewnętrznych procesów... Twoich i innych osób.

NLP uczy jak korzystać z informacji, aby efektywniej działać.

Umiejętność tworzenia dobrych relacji w życiu to umiejętność kluczowa. Szczególnie, jeśli dotyczy współpracy z ludźmi, zarządzania nimi, wywierania na nich wpływu. Jednak NLP ma znacznie więcej do zaoferowania dla decydentów, ludzi, którzy budują zespoły, zarządzają, projektują i przewodzą.

NLP uczy umiejętności, które pozwalają na zwiększenie własnych kompetencji w różnych obszarach życia.

NLP może spowodować wyostrzenie Twoich zmysłów i intuicji do poziomu, kiedy trafnością osądów będziesz zadziwiał otoczenie. Dzięki stosowaniu NLP będziesz budował bardziej satysfakcjonujące związki, osiągniesz lepsze porozumienie z ludźmi już Ci znanymi i tymi, których dopiero poznasz.

Sporo o NLP mówią jego założenia


Założenia operacyjne NLP

Mapa to nie terytorium

Mapa to w ujęciu NLP umysłowa mapa naszego otoczenia. Mapa, którą tworzymy sobie myśląc o otaczającej nas rzeczywistości, ludziach. Reagujemy bardziej na tę właśnie mapę niż na faktyczne otoczenie. O wiele łatwiej jest zmodyfikować swoją mapę mentalną, uczucia i sposoby interpretacji niż zmienić otoczenie.

Każde doświadczenie ma strukturę

Każde nasze doświadczenie posiada określona strukturę, kolejność. Sposób, w jaki wpadamy w złość albo we wspaniały nastrój. Zmiana jednego z elementów lub zmiana kolejności ich występowania powoduje zmianę doświadczenia. Tak można wzbogacać nasze doświadczenia i usuwać obciążające i nieprzyjemne wspomnienia.

Jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić - każdy może się tego nauczyć

Czy to znaczy, że każdy może nauczyć się być mistrzem sprzedaży, wirtuozem negocjacji, gigantem komunikacji, wzorem do naśladowania w dziedzinie związków i relacji międzyludzkich? Dokładnie tak! Wszystkie modele i techniki NLP powstały na skutek obserwacji ludzi, którzy w określonych dziedzinach odnosili sukcesy. Czyli następował proces uczenia się od osób, które robiły coś świetnie. NLP daje narzędzia do skutecznego uczenia się od innych - modelowania.

Umysł i ciało są połączone

Określony sposób myślenia powoduje reakcje fizjologiczne: napięcie lub rozluźnienie mięśni, zmianę oddechu, co wpływa na nasze emocje. Świadome wpływanie na emocje wpływa na nasze myśli. Umiejętność wpływania na te elementy daje nam klucz do wzbudzania motywacji, skutecznego rozładowywania stresu, relaksu.

Posiadasz wszystkie niezbędne zasoby, których potrzebujesz

Umysłowe reprezentacje, wewnętrzne głosy, doznania i uczucia to podstawowe składniki naszych mentalnych i fizycznych zasobów. Odpowiednio z nich korzystając  możemy budować dowolne myśli, odczucia, umiejętności i korzystać z nich na co dzień.

Nie można się NIE porozumiewać

Ludzie komunikują się cały czas - co najmniej niewerbalnie. Nawet pozorny brak komunikacji też jest komunikatem. Przyspieszony oddech, uśmiech, grymas twarzy, specyficzne spojrzenie - to również elementy komunikacji. Komunikacja to również nasze myśli, które przejawiają się poprzez naszą postawę, ruchy ciała, ton głosu, wyraz oczu.

Odpowiedzialność za odpowiedź leży po stronie nadawcy przekazu

Inne osoby odbierają wszystko co robimy, mówimy poprzez swoja mapę mentalną. Jeżeli do kogoś dociera co innego, niż miałeś na myśli to warto zwrócić uwagę  na to, co było komunikowane i w jaki sposób. Jeśli chcesz, aby druga osoba zrozumiała, co masz konkretnie na myśli, od Ciebie zależy czy dopasujesz swój komunikat do mapy mentalnej drugiej osoby.

Za każdym zachowaniem kryje się pozytywna intencja

Za każdym zachowaniem, nawet najbardziej dziwnym, raniącym, szkodliwym stoi pozytywna intencja. Bicie jako forma obrony, krzyk, aby zostać zauważonym. Agresja jako sposób na określenie swojej tożsamości. Można oddzielić intencję od zachowania i znaleźć bardziej konstruktywne, lepsze, szybsze i efektywniejsze sposoby zaspokajania owej intencji.

Zawsze podejmujesz najlepsze wybory spośród dostępnych Ci możliwości

Besztasz siebie za złą decyzję, którą podjąłeś jakiś czas temu? Tak na zdrowy rozsądek - jakbyś wtedy wiedział to, co teraz, oczywiście decyzję podjąłbyś inną, prawda? Więc po co marnować czas? Wyciągnij wnioski i korzystaj ze swojego doświadczenia, aby na przyszłość podejmować lepsze decyzje. Ważne jest nie tyle, co się wydarzyło, ale to, co Ty zrobisz z tym, co Ci się wydarzyło.

Jeśli coś nie działa, zrób coś innego

Jeśli będziesz robił to samo, co do tej pory osiągniesz te same rezultaty. Jeśli chcesz czegoś nowego musisz zacząć działać inaczej!

Nie ma porażek - są informacje zwrotne

Bez błędów i niepowodzeń nie nauczysz się niczego nowego. Kiedy niepowodzenie traktujesz jako porażkę - hamuje Cię to w rozwoju. W NLP niepowodzenie traktujemy jako informację zwrotną - muszę coś zmienić, żeby osiągnąć założony cel.


NLP - skąd to się w ogóle wzięło

NLP (programowanie neurolingwistyczne) powstało w latach 70. w Stanach Zjednoczonych na podstawie analizy działań 3 najskuteczniejszych terapeutów tamtych czasów: Virginii Satir - genialnej terapeutki rodzin, Miltona Ericksona -  hipnoterapeuty, który hipnozę stosował i opanował w stopniu mistrzowskim oraz niemieckiego psychiatry Fritza Perls'a, twórcy terapii Gestalt.

Richard Bandler oraz John Grinder obserwowali ich prace, starając się później uzyskać te same efekty. Zaczęli pomijać elementy, które nie miały znaczenia (np. niemiecki akcent, palenie papierosów), a skoncentrowali się na tych elementach terapii, które musiały być zastosowane aby uzyskać zamierzony efekt.

Tak oto narodziło się modelowanie - naśladowanie ludzkiej doskonałości.

Badając ludzi cierpiących z powodu fobii zwrócili oni uwagę, że osoby te odczuwały strach kiedy myślały o tym, czego się boją w taki sposób, jakby się to działo akurat w tym momencie. Natomiast ludzie, którzy poradzili sobie ze swoja fobią myślą o niej tak, jakby patrzyli na coś, co przydarza się komuś innemu w oddali. To było przełomowe odkrycie w NLP - to, w jaki sposób myślimy o jakimś wydarzeniu powoduje różnicę w sposobie jego doświadczania. Teraz wystarczyło nauczyć osoby, które odczuwały fobie innego sposobu myślenia o niej - i lęk znikał. Tak narodziła się strategia usuwania fobii przez dysocjację.

Od tamtego czasu do dziś do narzędzi NLP dołączyły modele działania obejmujące pełny zakres komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Strategie NLP mają zastosowanie praktycznie w każdym obszarze komunikacji. Firmy i korporacje dbające o skuteczność i efektywność swoich działań włączają szkolenia NLP w obowiązkowy zakres szkoleń dla swoich pracowników.

Dla większości osób, które zapoznały się z strategiami NLP i zaczęły je stosować, był to jak zastrzyk nowego oprogramowania do swojego umysłu -  zaczęły działać efektywniej, tworzyć bardziej satysfakcjonujące związki i czerpać większą radość z życia - łącznie z autorem tego tekstu.

Jeżeli chcesz się bliżej zapoznać z NLP świetnym pomysłem jest skorzystanie ze szkolenia Praktyk NLP.

Jeśli masz pytania, chcesz dowiedzieć się więcej - skontaktuj się.

Owocnego dnia 🙂